aby pamiętać o możliwej szkodliwości ciecierzycy

o korzystnych i szkodliwych właściwościach ciecierzycy

Jak jej spożycie wpływa na organizm i jakie są ważne dla organizmu właściwości ciecierzycy?
Ciecierzycę można spożywać zamiast mięsa, dostarcza organizmowi białka i pomaga w profilaktyce chorób serca i naczyń.

Ciecierzyca jest bogatym źródłem białek, tłuszczów, błonnika, żelaza, wapnia, magnezu, manganu, selenu, cynku, krzemu, fosforu, kobaltu oraz witamin A, B1, B2, B3, C, B6, PP. Ma stosunkowo niską kaloryczność w porównaniu do innych roślin strączkowych i jest liderem pod względem ilości niezbędnych dla organizmu aminokwasów – metioniny i tryptofanu.
Ziarno ciecierzycy zawiera:
do 30% białka, które pod względem korzyści można porównać z białkiem jaja;
do 8% oleju, 50–60% wolnych węglowodanów;
około 2–5% składników mineralnych.

Dietetyk wymienił korzystne właściwości ciecierzycy:

Ciecierzyca pomaga schudnąć, pomaga pozbyć się nadwagi dzięki zawartym w jej składzie niezbędnym aminokwasom, które odpowiadają za sprawny metabolizm. Błonnik roślinny zawarty w ciecierzycy wypełnia przewód pokarmowy i pomaga kontrolować ilość spożywanego pokarmu.

Regeneruje uszkodzone tkanki organizmu!
Ciecierzyca zawiera aminokwas zwany lizyną, który odpowiada za regulację układu odpornościowego. Pomaga organizmowi wytwarzać przeciwciała przeciwko atakującym wirusom, aktywując w ten sposób wzrost i regenerację uszkodzonych tkanek. Przeciwutleniacze i witaminy zawarte w ciecierzycy regulują aktywność komórkową, co jest dobre dla skóry: Regularna obecność ciecierzycy w diecie sprawi, że będzie ona gładsza i bardziej elastyczna.

Pomaga jelitom
Dzięki systematycznemu stosowaniu ciecierzycy ustala się regularne wypróżnienia, co jest szczególnie ważne dla kobiet zarówno w okresie ciąży, jak i menopauzy, gdy ich trawienie cierpi na skutek zmian hormonalnych.

Ciecierzyca normalizuje ciśnienie krwi
Jedzenie ciecierzycy obniża zawartość sodu w organizmie, co prowadzi do regulacji ciśnienia krwi. Ma to ogromne znaczenie dla kobiet w okresie menopauzy, kiedy organizm traci estrogeny w dużych ilościach, co może prowadzić do nadciśnienia. Ponadto ciśnienie krwi ulega obniżeniu ze względu na łagodne działanie moczopędne ciecierzycy.

Ciecierzyca zapobiega anemii
Ciecierzyca zawiera dużo żelaza, wapnia i fosforu, dzięki czemu uzupełnia skład witaminowy tkanki kostnej, wzmacniając w ten sposób kości i chroniąc je przed złamaniami. Żelazo w ciecierzycy uzupełnia również niedobór hemoglobiny, a kwas foliowy jest przydatny dla kobiet w ciąży, ponieważ wpływa na tworzenie zdrowego układu nerwowego nienarodzonego dziecka.

Pomaga w budowaniu masy mięśniowej
Kompletne białko roślinne zawarte w roślinach strączkowych pomaga sportowcom szybko i bezpiecznie budować masę mięśniową. Mangan wzmacnia tkankę chrzęstną i stawową sportowców, a niewielka porcja ciecierzycy zapewnia organizmowi zapas energii na cały dzień.

Ciecierzyca wspomaga organizm przy celiakii, cukrzycy i alergii na gluten.
Jeśli nie tolerujesz glutenu, lekarze zalecają zastąpienie tradycyjnego pieczywa plackami z ciecierzycy, które dostarczają organizmowi białka i zdrowych wolnych węglowodanów. Potrawy z ciecierzycy mogą spożywać także osoby chore na cukrzycę, gdyż ciecierzyca ma niski indeks glikemiczny i normalizuje poziom cukru we krwi. Jeśli masz alergię na gluten z mąki pszennej, placki z ciecierzycy są godną alternatywą.

Ważne jest, aby pamiętać o możliwej szkodliwości ciecierzycy

Jak każdy członek rodziny roślin strączkowych, ciecierzyca zwiększa powstawanie gazów w jelitach. Może to powodować nieprzyjemne uczucie ciężkości w żołądku. U osób cierpiących na choroby przewodu pokarmowego, choroby wątroby i trzustki, a także zapalenie trzustki i zespół jelita drażliwego, ciecierzyca może powodować wzdęcia, wzdęcia i bóle. Nie zaleca się spożywania ciecierzycy także przy wrzodach, zapaleniu pęcherza moczowego, dnie moczanowej i zakrzepowym zapaleniu żył.

share: Facebook Twitter o korzystnych i szkodliwych właściwościach ciecierzycy